Grupa Sówki z oddziału przedszkolnego 4-5 latków w trakcie roku szkolnego 2022/2023 brała udział w kilku projektach edukacyjnych. Dzieci aktywnie i systematycznie uczestniczyły w cyklach zajęć z różnych obszarów edukacyjnych.
Projekt, który wprowadzał dzieci w świat literatury dziecięcej to Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”. Założeniem tego projektu oprócz promowania czytelnictwa było także rozbudzanie ciekawości przyrodniczej oraz wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Przedszkolaki razem z maskotką - wróbelkiem Elemelkiem wykonały następujące działania:
- Zaprezentowanie dzieciom różnych gatunków ptaków, poznanie ich budowy. Zapoznanie z pojęciem ornitolog.
- Zapoznanie dzieci z książką pt. „O wróbelku Elemelku’ H. Łobockiej- utworzenie kącika tematycznego w sali.
- Nauka piosenki projektowej.
- „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę” - wprowadzenie dzieci
w zagadnienia bezpiecznego poruszania się po ulicy, znajomości swojego adresu.
- „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”- zastanowienie się wspólnie
z dziećmi jak pomóc ptaków w czasie nadchodzącej zimy.
- Karmnik dla ptaków. Obserwacja ptaków, które goszczą w karmniku. „Karmnik” praca plastyczno-techniczna, praca grupowa.
- Różne formy komunikowania się z ludźmi- przekazanie dzieciom informacji jak dawniej komunikowali się ludzie, a jak to się dzieje obecnie. Wysłuchanie opowiadania pt. „Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony’.
- „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele” - rozmowa z dziećmi o tym co robić, aby być zdrowym. Wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych.
- Wszystko o pogodzie- poznanie różnych zjawisk atmosferycznych, rozmowy o zmianach klimatu.
- „Kamizelka Elemelka”- wyjaśnienie dzieciom znaczenia stwierdzenia „Stroić się
w cudze piórka”. „Kamizelka Elemelka”- praca plastyczna.
- Wakacyjna podróż- poznajemy Pomorze. Wysłuchanie opowiadania „Elemelek
w nocnej porze podróżuje aż nad morze oraz „Jak wróbelek Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele”. Rozmowa o różnych środkach transportu, którymi można podróżować.
W grupie 4-5 latków zrealizowany został także program pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Główne cele, które zostały zrealizowane to zwiększenie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz nabywanie nawyków żywnościowych wśród dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest rolnictwo ekologiczne i produkty ekologiczne oraz jak prowadzić zdrowy styl życia. W ramach programu zrealizowano nastepujące tematy:
- Jak powstają grzyby?
- Jak powstaje ekologiczny chleb?
- Skąd się biorą produkty ekologiczne?
- „Zdrowa kanapka- spotkanie z kucharzem
- Ekologiczna żywność-piramida żywienia
- Skąd się bierze ekologiczny nabiał?
- Jak powstaje ekologiczny miód?
Kolejnym z obszarów edukacyjnych, które mogły poznawać przedszkolaki było też programowanie. W tym celu dzieci brały udział w zajęciach z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Uczymy dzieci programować- kodowanie na dywanie”, którego założeniem jest merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania do zajęć dydaktycznych. Poprzez zabawę z wykorzystaniem maty do kodowania dzieci wykonywały kubeczkowe konstrukcje, kodowały obrazki oraz układały obrazki wg instrukcji.
Grupa Sówki brała również udział w konkursach z programu Czyściochowa Akademia pt.”Czyściochowa ozdoba choinkowa” oraz „Wystrzałowa zabawka kąpielowa”.
W drugim wymienionym konkursie grupa wygrała bon o wartości 500 zł na produkty do pielęgnacji ciała w sklepie Rossmann.
Dziękuję grupie Sówki za aktywne uczestnictwo w projektach i konkursach.
Renata Biadasz-Dym